13 grudnia 1981 roku, na mocy niezgodnego z konstytucją PRL dekretu Rady Państwa, wprowadzono w Polsce stan wojenny. Faktyczną władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, kierowana przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Władze komunistyczne tłumaczyły swoją decyzję koniecznością powstrzymania chaosu i rzekomego zagrożenia ze strony „ekstremy Solidarności”. W rzeczywistości była to reakcja na narastający opór społeczny i dynamiczny rozwój niezależnego ruchu związkowego.
Stan wojenny jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski. Skutkował śmiercią wielu dziesiątek osób, internowaniem 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, zapaścią ekonomiczną i odsunięciem perspektywy wybicia Polski na niepodległość.
13 grudnia 2024 grudnia Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Starachowicach zorganizowała rocznicowe spotykanie przy „Kamieniu Solidarności”. Przywołując pamięć tragicznych wydarzeń, złożyliśmy wiązanki kwiatów, zapaliliśmy znicze, minutą ciszy uczciliśmy pamięć ofiar i bohaterów stanu wojennego. Atmosferę grudniowych dni przypominały pieśni z okresu stanu wojennego.
Przemawiając do zebranych uczestników rocznicowego spotkania Paweł Rdzanek powiedział m.in.
„Stan wojenny przyniósł tysiącom osób i ich rodzinom cierpienie – izolację w ośrodkach internowania, uwięzienie, pozbawienie pracy, wydalanie z uczelni, prześladowania. Aresztowania nie wyczerpywały arsenału represji. Dziesiątki niewinnych straciły życie. Tysiące osób, uczestników strajków i demonstracji, zostało pobitych. Dziesiątki tysięcy skazano na grzywny lub kary aresztu na podstawie orzeczeń kolegiów do spraw wykroczeń. Kilka tysięcy działaczy „Solidarności” zostało zmuszonych do opuszczenia kraju. Liczby osób zwolnionych z pracy i pozbawionych stanowisk z przyczyn politycznych nie sposób ustalić.
W pamięci środowiska Solidarności pozostają osoby, które w tych trudnych czasach miały odwagę przeciwstawiać się oprawcom , miały odwagę upominać się o wolną , demokratyczną Ojczyznę, swoim zaangażowaniem i pracą tworzyły podwaliny wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej. Upadek komunizmu po 1989 r. jest w ogromnej mierze ich zasługą. Korzystając dziś z owoców wolności i niepodległości, pamiętamy o ludziach Solidarności, którzy przetrwali stan wojenny, nie rezygnując z oporu wobec dyktatury. To związek zawodowy, który przeszedł do podziemia, gdzie mimo prześladowań kontynuował działalność, kierując masowym oporem społecznym, nieustannie budując społeczeństwo obywatelskie oraz ruch narodowy na rzecz niepodległości państwa polskiego”.
Wspomnieniami z okresu stanu wojennego podzielili się również Cezary Berak, który był pierwszym przewodniczącym Oświatowej „Solidarności” w Starachowicach, a także legendy starachowickiej Solidarności – Edward Dudek i Ewa Markowska.
Rangę rocznicowego spotkania uświetniła obecność pocztu sztandarowego naszego związku, przedstawicieli władz samorządowych ze starostą Panem Piotrem Babickim i Maciejem Myszką – reprezentującym prezydenta Marka Materka. W spotkaniu uczestniczyli nadto: przewodniczący delegatury „Solidarności” w Starachowicach Marian Ferenc, członkowie związku, przedstawiciele stowarzyszenia „Wolni i Solidarni”, osoby zasłużone dla „Solidarności”.
Po zakończeniu rocznicowych uroczystości na Rondzie Solidarności delegacja naszej organizacji wzięła udział we mszy świętej w intencji ofiar stanu wojennego odprawionej w kościele Wszystkich Świętych.