Uruchamiamy procedury sporu zbiorowego

Zgodnie z uchwałą Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Starachowicach z dnia 22 lutego 2019 roku uruchamiamy procedurę sporu zbiorowego z pracodawcami (formalnie to dyrektorzy szkół i placówek, w rzeczywistości nasze postulaty kierujemy do Ministra Edukacji Narodowej). Żądamy:
1. Podniesienia wynagrodzenia zasadniczego każdego nauczyciela bez względu na stopień awansu zawodowego o 1000 zł od stycznia 2019 r. i 15 proc. od stycznia 2020 r.
2. Podniesienia wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych (administracji i obsługi) o 1000 zł od stycznia 2019 r.
3.Wyłączenia dodatku za wysługę lat z minimalnego wynagrodzenia pracowników samorządowych (administracji i obsługi).
4. Zapewnienie środków na wszystkie zajęcia pozalekcyjne wynikające z potrzeb uczniów, prowadzone przez nauczycieli wg stawek osobistego zaszeregowania.
5. Zmiany systemu wynagradzania nauczycieli poprzez powiązanie uposażeń ze wzrostem płac w gospodarce narodowej.

Wszczęte przez nas procedury stanowią wstęp do akcji protestacyjnej. Jedynie skuteczną formą nacisku na butnych i aroganckich decydentów, konsekwentnie odmawiających realizacji naszych postulatów jest strajk, który skutecznie sparaliżuje przeprowadzenie egzaminów zewnętrznych. Liczymy, że taki jest również pogląd Sekcji Krajowej, która parę tygodni temu – zrywając rozmowy z Anną Zalewską – buńczucznie zapowiadała zdecydowaną akcję protestacyjną na dzień 15 kwietnie (to termin egzaminu ósmoklasistów). Mamy nadzieję, że tym razem nie skończy się na oflagowaniu szkół i happeningu przed MEN. Członkom Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania życzymy odwagi i determinacji. Albo teraz, albo nigdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *